nekm zdar :)
 
 
Pondělí, 27 Led 2020
 
 


generální partner

 
 

Leták 2019

                                                                                                                                                                          

 Vyzýváme nadšence a příznivce cyklistiky k různým formám spolupráce. V případě zájmu nás kontaktujte na kamil.osladil@seznam.cz nebo na tel. 603 875218.
 
Banner
Historie včetně ročníku 2009 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Středa, 06 Květen 2009 23:29

Koncem 80. let vznikly v Jeseníku a ve Vrbně pod Pradědem cyklistické celoroční soutěže: „TOUR de JESENÍK a TRITUR". V roce 1994 se organizátoři jednotlivých akcí  mezi sebou dohodli, z každé soutěže vybrali tři závody a na závěr uspořádali zvláštní konečný závod „Zlaté Hory - Rejvíz" a těchto 7 závodů nazvali Jesenickým šnekem (r. 1995). O zrod Jesenického šneka se zasloužili především Miloslav Mlynář, Ivana Metelková (sehnala důležitý Grant) a Bořivoj Kubíček. Jesenický šnek si získával větší a větší popularitu. V roce 1996 se cyklistika začala prosazovat také na Rýmařovsku a v roce 1997 již soutěž měla 10 závodů: 4 ve Vrbně pod Pradědem, 2 v Rýmařově, 1 v Krnově, Zlatých Horách, Jeseníku a Bruntále. V roce 1998 byla soutěž složena ze 14-ti závodů a výsledky se začaly zpracovávat na PC. Pro celkové zpracování výsledků velice pomohlo zajištění softwaru Karlem Stržínkem v roce 2001.  V roce 2002 byl počet účastníků JŠ již přes 300. V tomto roce se začaly pravidelně zúčastňovat kluby ze Šumperska, Opavska, Ostravska a jejich členové začali vstupovat do celkového pořadí a soutěže družstev, která byla zavedena také v tomto roce. V roce 2003 se začala hodnotit nová kategorie „Handbike" a bylo založeno občanské sdružení Jesenický šnek se sídlem na Panské 11, 793 42  Janovice u Rýmařova jehož předsedou do roku 2008 byl Roman Mosler. Od února 2008 má občanské sdružení sídlo na Nábřežní 414/24, 790 01 Jeseník a jeho předsedou je Kamil Osladil.

Jesenický šnek je soutěž jak pro výkonnostní sportovce, tak pro širokou veřejnost všech věkových kategorií, pro všechny nadšence cyklistiky z důrazem na výchovu cyklistické mládeže. Seriál je jednou z mála soutěží v republice, kde můžou závodit vedle sebe rodiče a děti. Je výjimečný tím, že zahrnuje závody pro silniční i horská kola. Jeho výhodou je také to, že na silničních závodech startují juniorské, ženské a mužské kategorie dohromady. Soutěž pomohla vychovat nejednoho kvalitního cyklistu, kteří se rádi vracejí a účastní se těchto závodů, např. reprezentant v cyklokrosu Zdeněk Mlynář (juniorský Mistr Světa, několikanásobný vítěz Českého poháru), současně úřadující vicemistr Světa a mistr Evropy v cyklokrosu Lubomír Petruš, Lubomír Tomeček (reprezentant a několikanásobný mistr republiky v orientačním MTB, běhu a lyžích), Zbyněk Ocásek sen.(bývalý reprezentant ČR a úřadující veteránský mistr světa v cyklokrosu), Pavel Podešva (vítěz závodů evropského poháru X-terra a  stříbrný z MS v X-terra na Hawajských ostrovech triatlonistů). A také tuto soutěž využívají ke své přípravě další sportovci, např. běžci na lyžích (např. Jiří Magál, Viktor Novotný, reprezentanti ČR), tělesně postižení sportovci handbikeři (např. paralympijský vítěz a několikanásobný mistr Světa Marcel Pipek), hokejisti (např. Radek Bonk, hráč NHL a reprezentant ČR) apod.
V roce 2008 pokračovala soutěž již 14-tým ročníkem a čítala rekordních 22 závodů, které se konali na Jesenicku, Bruntálsku, Krnovsku, Vrbensku, Rýmařovsku, Opavsku a Šumpersku. Vzhledem k přibývajícímu počtu závodů horských kol v seriálu, byly prvním rokem vedeny zvlášť výsledky silničních a MTB závodů. Potěšitelný byl zájem z řad pořadatelů o zařazení svého závodu do našeho seriálu.                                                                                                                                                       

Rok 2009 čítal 19 závodů a byl rekordním co do počtu startujících. Potěšitelný byl nárůst startující mládeže. Rovněž se nám blízkli svými úspěchy mladí účastníci našeho serilálu, jmenovitě aspoň Athanasios Markos (MČR v silničím závodě) a Matouš Hynek (MČR v cyklokrosu a druhý na MČR na dráze), kteří tak ukázali, že náš regionální seriál pomáhá rovněž vychovávat další naděje cyklistického sportu.    

Závody seriálu jsou opravdu pro všechny, kde startovné je za „babku" a jezdí se v menším regionu. Jsou tedy cenově, časově a cestovně pro regionální cyklisty dostupnější než závody celorepublikových seriálů. Samozřejmě tím, že se jedná o regionální závody, nemůžeme očekávat velmi vysoké účasti. Od roku 2004 se však trvale účastní seriálu více a více cyklistů a ročník 2009 byl v tomto ohledu rekordním. Průměrná účast na závodech byla 103 startujících na závod. 
A Ti z Vás, co zatím nestihli okusit atmosféru „šnečích závodů" nezoufejte, můžete to zkusit tento rok, soutěž pokračuje 16tým ročníkem. Více informací získáte na těchto www stránkách.

Kamil Osladil
předseda obč. sdruž. Jesenický šnek

fotografie je pouze ilustrační :-)
Aktualizováno Čtvrtek, 11 Únor 2010 09:19